ISOIS ▸ Final reports

Host country:
Host institution:
Mobility type:
Program:
Faculty:
Ac. year:
Semesters:
Study level:
Language filled in:

Universidad de Guadalajara

Mexico 2019/2020 Partner universities

Personal data
Mobility type:
study

Faculty at MU:
Faculty of Economics and Administration

Field of study:
Regionální rozvoj a správa

Level of study during period of placement:
Master

Language used:
Spanish

Summer/winter school?:
no

Period of studies:
autumn 2019
spring 2020

Period of placement (from-to):
2019-08-12 - 2020-06-04

Number of months:
10.00

Activities before my departure abroad
Where can information be found about courses taught at the foreign school?:
Vyučované předměty nebylo lehké dohledat bez přístupu do školní databáze, ale jinak na stránkách faktulty CUCEA je to víceméně možné. Koordinátor zaslal také předměty vyučované v angličtině, ale při příjezdu byla skutečnost úplně jiná a předměty byly vyučované ve španělštině a v jiném rozvrhu.

Which documents were needed for acceptance at the foreign university?:
Nejprve motivační dopis v angličtině. Po vybrání pak doporučující dopis a dokument o potvrzení znalosti španělského jazyka (při absolvování španělštiny na ESF je možnost vystavení vyučující). Škola také požadovala životopis a motivační dopis ve španělstině.

How far ahead did you have to organise your acceptance?:
Semestr před odjezdem.

Did you need a visa?:
no

Documents and materials needed for a visa:

Length of wait for visa:

Fee for the visa:

Studies
Did you have a Learning Agreement signed before your departure?:
yes

If not, why not?:

Before your departure did you know how your courses would be recognised by your home faculty?:
Všechny jako C předměty.

During your stay did you change your Learning Agreement?:
Ano, protože ve skutečnosti očekávané předměty mohou být zcela jiné a hlavně rozvrh je ve skutečnosti jiný. Například jakou máte úroveň španělštiny a kdy bude vyučována (pokud si chcete jazykový kurz zdarma dát) se rozhoduje až na místě a může tím pak změnit celý rovzrh. Ale změna Learning Agreementu určitě není žádný problém jak ze strany UDG, tak ze strany MU.

When and how did course registration take place? Are there any restrictions? Possibilities of making changes?:
Kurzy vám zaregistrují na základě vaší volby již před pobytem. Změny se potom provádí v International office, kde pracují studenti a snaží se vám co nejváce vyjít vstříc.

Did you take any examinations at the foreign school?:
Ano, v průběhu i na konci semestru, záleží na předmětu. Ale obecně mají zkoušky daleko nižší váhu než u nás, spíše se klade důraz a sbírají se body k závěrečnému hodnocení během celého semestru (skupinové projekty, úkoly, docházka,..).

Does the school use the ECTS system?:
no

If not then explain how the credits there were recalculated into ECTS:
Většina předmětů má 8 mexických kreditů, které jsou uznávany jako 5 ECTS.

Describe the teaching methods (theory, practical and projects) and assessment of students:
Výuka je rozdílná než u nás. Je dán velký prostor studentům, jejich názorů, diskuzím. Také skoro ve všech předmětech byly skupinové prezentace či jiné projekty.
Mimo jiné je povinná docházka ve všech předmětech (chybět je možné pouze 8x za celý semestr v každém předmětě a opravdu je to pravidlo školy).
Také oproti nám je skoro v každém předmětu společná WhatsApp skupina se všemi studenty a učitelem pro rychlejší komunikaci.
Oproti našemu systému je mexický univerzitní systém spíše podobný našemu středoškolskému (docházkou, povinnými úkoly, někdy i přepadovými testy a obecně přístupem).
Také oproti naší fakultě je ta mexická opravdu obrovská s obrovským počtem budov, množstvím přírody a stromů k odpočinku, fotbalovým a jinými funkčními hřišti a také několika jídelnami či kavárnami.

Quality of teaching in comparison with home school:
Nižší, ale práce přes semetr bylo opravdu spousta.

How did you receive study materials?:
Od učitelů v elektronické verzi vždy (Facebook skupina/ WhatsApp skupina)

Can you recommend an interesting course/subject/teacher?:
Určitě kurz španělštiny na CUCEA (fakulta ekonomie), který je zdarma a je velmi zábavný a člověk se opravdu naučí hodně, mimo španělštiny, také mexickou slovní zásobu, která se v mnohých věcech od klasické španělské liší a také o mexické kultuře obecně. Navíc tam pozná ostatní zahraniční studenty, což v tak velkém městě či škole nemusí být jednoduché.

How well is the school library equipped?:
Velká knihovna s obrovským počtem knih.

Availability of computers, internet access, level of software needed, requirements on notebook:
K dispozici je počítačová učebna pro studenty se školními počítači. Wifi většinou nefungovala, nebo měla velmi slabý signál. Avšak každý si jistě pořídí sim kartu, kde je možnost levného neomezeného internetu.

Options from printing and copying:
V kampusu CUCEA se nachází dva "stánky" s počítači, kde si člověk nastaví, co chce vytisnkout a tisk pak stojí 1 kč/stránka.

Does the foreign school/student organisation arrange special events for exchange students?:
yes

If yes then what?:
V Guadalajaře nejméně jsou dvě organizace pro zahraniční studenty - Integrate a Connexion. Když je vyhledáte na internetu, určitě už teď si můžete udělat představu - organizace nabízejí stuentské ubytování (domy většinou v centru, s ostatními zahrraničními studenty a za přijatelou cenu - určitě fajn pokud chcete žít párty sutdentský život a poznat lidi z celého světa, ale klidu se asi moc nedočkáte), výlety (doporučuju, za dobrou cenu mnoho muziky, organizace je věak velmi mexická) a také pořádají párty.

How would you assess your integration with the local students (evaluation like in school from 1 to 5 with 1 as highest):
4

or describe in your own words:
Většina mexičanů není zvyklá na zahraniční studenty a také nejspíš žádné cizince neznají, proto se chtěji s váma seznámit, bavit se a hlavně se vás ptát, jaké mexické jídlo už jste ochutnali a jaké ještě ne!

Practical questions on your placement
Where did you live?:
První semestr v centru ve studentském bytě s dalšími cizinci, druhý semestr pak v kamarády dál od centra.

Cost of accommodation - monthly:
100 EUR

Additional comments to the price of accommodation (as to what the price includes):
Záleží na lokalitě, většina zahraničních studentů bydlí v centru (poblíž zastávky metra Juaréz a zóny barů Chapultepec), v této lokalitě nabízí i již zmíněné studentské organizace ubytování, a tsto cena může být třeba kolem 4 000 Kč, i více.
Dál od centra už jsou ubytování pak daleko levnější.
Cena již vždy zahrnuje elektřinu, vodu a většinou i plyn. Pitnou vodu dováží kamiony přímo domů a je třeba ji dokupovat ze svého (kupují se po 20ti litrových barelech a jeden stojí okolo 15 Kč).
Většinou cena zahrnuje i paní na úklid, která chodí uklízet společné prostory nejméně jednou týdně.
Nesnažte se za každou cenu najít si ubytování blízko školy, především pokud budete studovat na CUCEA, škola je v jiné části města, daleko od všeho. Opravdu doporučuju blízko již zmiňované zóny Chapultepec, či stanice Juaréz.

Describe the equipment. Tips for future students – what should they bring with them?:
Mexické domy většinou obsahují, vše co je potřeba, jen je třeba si ohlídat aby tam byla pračka (když ne prádelny fungují v Mexiku a jsou levné).
Určitě si přivezte adaptéry do zásuvky (je stejný jako americký) a něco teplejšího na spaní pro období listopad-leden (Mexcké domy topení nemají, není potřeba). Potom se připravte na komáry, takže určitě repelenty, které je však samozřejmě možné zakoupit i tam.

How and how far ahead should accommodation be organised?:
Pokud chcete bydlet v domech studentských organizací, doporučuju třeba 2 měsíce předem. Domy, co si najdete sami (je spousta skupin na facebooku, zkuste něco jako "Roomies Guadalajara" atd, denně spousta inzercí) 2-3 týdny dopředu.
Rozhodně neposílejte kauci či zálohu dopředu, není to nezbytné. Také je potřeba si ohlídat jaká je minimální ubytovací doba, často bývá 6 měsíců, i když vy potřebujete třeba 4 nebo 5, tak takové bydlení taky nedoporučuju, platit zbytečně třeba dva nájmy. Určitě se dají sehnat i bez minimální doby či si ji předem dohodnout jinak.

What are the catering options?:
V Mexiku spousta!! Jídlo najdete na každém rohu a je to to nejlepší a nejchutnější, věřte mi. Určitě se nebojte jídla z ulice, je levné a opravdu vynikající. Mimo to se nachází všude spousta restaurací a mexické jídlo si prostě zamilujete ! Cenově je taky velmi přijatelné.
Co se týče školy, kampus CUCEy (ostatní fakulty nevím) nabízí také spoustu možností - jednu jídelnu s několika možnostmi a spoustu menších stánků, kde najdete nejrůžnější mexické jídla, ale i saláty nebo sendviče. Také jsou v kampusu dvě kavárny s dobrou a velmi levnou kávou a různými dezerty. Kousek od školy se také nachází "Verbena", což je plocha, kde je spousta food trucků, nabízející snad všechny mexické dobroty nebo sushi, hamburgery apod., takže určitě doporučuju!
Kousek od školy se pak taky nachází bary, kde se vždy (nejen) ve čtvrtek po škole chodí se odreagovat.
Ve škole také na rozdíl od našich škol, studenti chodí a prodávají doma vytvořené jídlo či nejrůznější oblečení, přáslušenství k mobilům až po různé sladkosti, přivydělávají si tak pak žití a určitě není špatné je podporovat.

What are the rough costs of groceries (compare with Czech prices):
Maso je určitě levnější (protože Mexičané nejradši maso snídají, obědvají i večeří, veganských možností moc nenajdete..), kupovat ovoce a zeleninu určitě doporučuju nekupovat jen v supermarketech, ale také čerstvou na trzích "mercadech", kde vás vyjde levně. Mexiko nabízí spoustu druhů ovoce, které určitě neznáte a doporučuju všechno, co se týká jídla zkoušet!
Ostatní potraviny cenově víceméně srovnatelné s cenami v ČR.

Transport to location of placement:
Letěla jsem z Prahy do Amsterdamu, z Amsterdamu do Mexico City (když poletíte přes USA potřebujete americké víza), Mexico City pak Guadalajara. V Mexiko City se dá jet i autobusem, ale je to zbytečně zdlouhavé a cenově to vyjde úplně stejně.
Z letiště Guadalajary pak pohodlně Uberem až na místo bydlení. Ceny Uberu z letiště do centra jsou cca 250 Kč. Určitě se v Mexiku nedoporučují taxíky. Na letišti si tedy doporučuju koupit mexickou sim kartu a přes internet si pak Uber objednat (popř. existují o něco levnější varianty obdobných aplikací - Didi a Beat).

Rough prices for transportation:
20 - 30 tisíc Kč.

Tips for purchasing cheap tickets and other recommendations:
Letenka do Mexika není levná prostě nikdy, můžu jen doporučit sledovat ceny a koupit letenku co nejvíc dopředu.

What are the local transport options (public transport, cycling, on foot, rough prices):
V noci se určitě nedoporučuje a v podstatě nesmí chodit venku, ani o samotě, ani nejlépe ne v partě. Určitě doporučuju Uber či již zmíněné aplikace pro dopravu. Ceny jsou opravdu přijatelné a za 20ti minutovou jízdu větinou nedáte víc než 100 Kč (pokud není pátek večer).
Jinak přes den fungují autobusy (kolem 22 hodiny končí provoz), takže ty určitě doporučuju, jen je těžké se v nich zorientovat, protože často mění své názvy, aby to bylo ještě komplikovanější. Zastávky většinou označeny nebývají, ale autobusy většinou stojí před křižovatkama a vysvětení mexičanů, kde je zastávka je, že tam kde stojí více lidí a čeká .. Takže pokud so najdete ten svůj autobus a zjístítě, kdr stojí, máte vyhráno. Časově, kdy přijede je to vždy však loterie a ne vždy vám zastaví (nezapomeňte na autobus pro zastavení vždy mávat).
Dále je v Guadalajaře metro tzn."Tren ligero", které má dvě linky, které vám asi moc s dopravou nepomůžou, protože třetí, která má propojovat hlavně centrum se teprve dokončuje.
Pokud však budete bydlet v centru je určitě dobrou volbou pro cestu do CUCEy, pojedete na zastávku Periferico Norte první linkou a tam si chytnete autobus (skoro všechny jezdí do CUCEy, lepší je se však vždy řidiče zeptat). Cesta trvá minimálně půl hodiny, v Guadalajaře je opravdu spousta obyvatel a ohromné zácpy, na které si budete muset zvyknout.
Jízdné je velmi levné, metro stojí 10 Kč (s kartičkou studenta tzv."credencial", kterou vám vyřídí ve škole, polovinu) a autobus 7-10 Kč (se slevovýma lístkama !transvales", které je možné si zakoupit ve škole, také polovinu).
Možné je si také vyřídit kartičku na sdílená kola, které jsou po celém centru města a dokonce i u škol.

What kind of formalities have to be arranged before arrival, for example residence permit?:
Někdy v průběhu semestru vám nejspíš přijde e-mail, abyste se dostavili do univerzitní kanceláře, kde chtějí vidět váš pas a dostanete jakoby studijní povolení.
Víza na jeden semestr nejsou potřeba, pokud jedete na dva tak ano (vždy když vkročítě do země začíná vám bezvázový půlrok nanovo, možnost tedy odcestovat do jiné země a vrátit se bez nutnosti vyřizoat vízum).

What health insurance did you use? (rough price, advantages, disadvantages, is it necessary to arrange insurance at the university other than your home (Czech) insurance?):
Měla jsem pojištění přes ISIC, které je z pojišťovny UNIQA. Nejlevnější varianta a bezproblémová, určitě doporučuju.

Did you have any experience with medical treatment abroad?:
Ano, jednou jsem byla v nemocnici se zánětem žaludku. Pojišťovna mi vše proplatila, ale je třeba se s pojišťovnou kontaktovat, kde je možné se nechat ošetřit. Určitě však běžte do soukromé nemocnice, ne do státní!

Did you work during your studies?:
Ne, Mexické platy jsou velmi nízké a určitě se to nevyplatí.

What are the conditions for working for MU students?:
-

Tips for free-time activities:
Určitě doporučuju pořádně prozkoumat Guadalajaru (trek do propasti Barranca, ZOO, centrum a jeho památky, parky, les Bosque Colomos, který je opravdu nádherný, okolí Expiatoria). Z výletů blízko Guadalajary pak určitě pyramidy Huachimontones a vesničky Ajijic či Chapala (obě u jezera Chapala), lesní vesničky Tapalpa či Mazamitla a pobyt v nich v chatce (možnost dopravy autobusem - lze najít na intternetu, autobusových stanic je v GDL však několik, tak si pohládat odkud to jede).
Autobusem lze jet poholdně také do vzdálenějších měst a sousedních mexických států, doporučuji překrásné Guanajuato, či nejbližsí pláž od GDL- Puerto Vallarta (cca 5 hodin cesty). Popř. města Morelia, Zamora.
Do vzdálenějších destinací se pak dá jet také např. zájezdem se studentskými či jinémi organizacemi (San Luis Potosí, Oaxaca, Chiapas). Také samozřejmě doporučuju naštívit hlavní město a Cancún, Rivera Maya, které jsou nejnavštěvovanější destinace Mexika, se svými krásnými plážemi, pyramidami, průzračnýma jezírkama cenotes, krystalovým mořem.
A také sever Mexika jako Monterrey, určitě stojí za vidění. Levně lze vycestovat také do střední popř. jižní Ameriky.
Má rada je cestujte, jezte a užívejte se mexické kultury.

Financial support and expenses
Total grant from Centre for International Cooperation:
170000 CZK

Monthly grant in CZK:
20000 CZK

Number of supported months:
8,5

Total number of months:
10

What other sources did you make use of to finance your placement?:
Vlastní zdroje

If you received another grant, state which and how much in CZK:

 
Total fees associated with enrolment at the university:
0 ???

a/ amount of enrolment fee:
0 ???

b/ amount of tuition fees:
0 ???

c/ amount of other fees (which):
0 ???

 
What was your average monthly expenditure?:
20000 CZK

a/ of which for accommodation:
3000 CZK

b/ of which for catering:
4000 CZK

c/ travel and recreation:
13000 CZK

Any comments to the average monthly expenditure:
Cestování není nejlevnější v Mexiku, především autobusová doprava do vzdálenějších měst je relativně drahá. Avšak určitě ne překážkou pro cestování. Do vzdálenejších destinací se určitě vyplatí letět, letenky po Mexiku stojí cca 2 - 2,5 tisicíe Kč.

Recognition of foreign studies at the home faculty
How many credits did you gain during your studies (in the system of the foreign school)?:
72 za dva semestry

How many ECTS credits were recognised at MU?:
45 za dva semestry

Did you know in advance which of your courses would be recognised by your home faculty?:
Ano, všechny jako C předměty.

What problems did you have with recognition?:
-

Overall assessment
Assessment of personal benefit (1 = excellent):
5

Assessment of academic benefit (1 = excellent):
3

Evaluate the information and support provided by the foreign school (1 = excellent):
4

Did you encounter any serious problems during your stay:
Ne, ani mě nikdo neokradl, ani jsem se nikdy necítila v nebezpečí! Jasně, že Mexiko je nebzepčná země se spousty problémů, ale normální student, se k ničemu špatnému nemá ani jak zaplést, takže riziko je opravdu minimální. Rozhodně však dodržovat opatření jako nechodit v noci po venku ani sami ani v partě, hlídat si věci (já třeba nosila do školy batoh na zádech + plus v kabelce na hrudi mobil, peněženku apod.) a prostě uplatňovat zdravý rozum. Mexiko je krásná země a určitě není třeba se bát. Snažte se však chodit ve skupince lidí, nejlíp i s někym místním a užijete si, nejen co se bezoečnosti týče, skvělý studijní pobyt!

What would you recommend to take with you:
Adaptér a teplejší oblečení pro chladné noci. Popř. nějaké české suvenýry či pivo, slivovici, nějaké české dobroty.. vaši noví mexičtí kamarádi, jistě rádi ochutnají!

What most surprised you at the partner university in a positive way:
Že je dán velký prostor studentům a jejich názorům a diskuzím. Práce je hodnocena průněžně a závěrečné testy pak nemají takovou váhu, což je méně stresující. Také nádherný obrovský kampus s hřišťmi, přírodními prostory k relaxu a velké množství možností stravy.

What most surprised you at the partner university in a negative way:
Že jsou studenti víceméně brání jako podřadní, prostě jako žáci a ne studenti akademické půdy. Učitel má navrch, když se naštve, může vám dát písemku, úkol, změnit pravidla. Obecně je systém trochu chaotický a někdy i špatně organizovaný.

Further comments:
Rozhodně doporučuju minimálně základní znalost španělštiny, neboť předmětů v angličtině moc není. Také pro komunikaci s místními apod. je opravdu potřeba. Ubytování také doporučuju hledat si ve španělstině, inzeráty psané v angličtině toho využívají a nabízí nesmyslně drahá ubytování.
Ničeho se však nebojte a jeďte, Mexiko a Universidad de Guadalajara je opravdu parádní volba, které nebudete litovat!!!