ISOIS ▸ Final reports

Host country:
Host institution:
Mobility type:
Program:
Faculty:
Ac. year:
Semesters:
Study level:
Language filled in:

Edgewood College

USA 2018/2019 Partner universities

Personal data
Mobility type:
study

Faculty at MU:
Faculty of Arts

Field of study:
Psychologie

Level of study during period of placement:
Bachelor

Language used:
English

Summer/winter school?:
no

Period of studies:
autumn 2018

Period of placement (from-to):
2018-08-15 - 2018-12-14

Number of months:
4.00

Activities before my departure abroad
Where can information be found about courses taught at the foreign school?:
Zde https://www.edgewood.edu/catalog, případně je možnost doptat se Center for Global Education na Edgewood College (odkaz na jejich web: https://globaleducation.edgewood.edu/).

Which documents were needed for acceptance at the foreign university?:
Výpis známek z MU; ekvivalent průměru známek 2,5 GPA; potvrzení o požadované úrovni Aj; potvrzení o financování výjezdu; motivační dopis; dokumenty potřebné k vyřízení DS-2019 a zdravotního pojištění (formuláře poskytne Edgewood).

How far ahead did you have to organise your acceptance?:
Přibližně půl roku před odjezdem.

Did you need a visa?:
yes

Documents and materials needed for a visa:
Vše je přehledně uvedeno na webu amerického velvyslanectví (https://cz.usembassy.gov/cs/), takže vždy doporučuji zkontrolovat aktuální požadavky, poplatky a čekací doby tam. Povinně vyžadovali tuším platný pas, potvrzený DS-2019, potvrzení o zaplacení SEVIS I-900 a potvrzení o financování výjezdu.

Length of wait for visa:
Je potřeba si prvně domluvit pohovor na ambasádě v Praze (čekací doby okolo dvou týdnů, ale liší se v závislosti na roční době), poté se tam s vyžadovanými dokumenty dostavit a tuším cca do týdne pak odešlou pas i s vízem na vaši trvalou adresu.

Fee for the visa:
Celkově i se všemi ostatními poplatky okolo 7500 Kč.

Studies
Did you have a Learning Agreement signed before your departure?:
yes

If not, why not?:

Before your departure did you know how your courses would be recognised by your home faculty?:
Ano.

During your stay did you change your Learning Agreement?:
Ano.

When and how did course registration take place? Are there any restrictions? Possibilities of making changes?:
Finální registrace probíhá až v průběhu orientace, tedy těsně před začátkem semestru. Vše vám vysvětlí, dokonce máte svého "academic advisor", se kterým můžete váš výběr, případné změny, konzultovat. Změny bylo tuším možné provádět zhruba dva týdny od začátku semestru.

Did you take any examinations at the foreign school?:
Ano.

Does the school use the ECTS system?:
no

If not then explain how the credits there were recalculated into ECTS:
1 US kredit = 2 ECTS kredity.

Describe the teaching methods (theory, practical and projects) and assessment of students:
Předměty byly vyučovány většinou dvakrát týdně, případné absence musí být vyučujícímu nahlášeny. Byl kladen velký důraz na praktické využití, ale samozřejmě se probírala i teorie. Výuka je vedena velice interaktivně, je zde možnost spoustu věcí si vyzkoušet, je zde prostor pro diskuze a vyučující nabádají studenty i k individuálním konzultacím, které jsou velice prospěšné. Studenti jsou hodnoceni na základě jejich práce v průběhu semestru (aktivita, docházka, průběžné testy (často v online podobě), domácí úkoly všeho druhu (např. prezentace, skupinové projekty, seminární práce, reflexe,...)), ze které získávají body a ty pak tvoří velkou část výsledného hodnocení.

Quality of teaching in comparison with home school:
Hodně se odvíjí od konkrétních předmětů, vyučujících. Oceňovala jsem hlavně velký důraz na zmiňované praktické využití a možnost populárních individuálních konzultací.

How did you receive study materials?:
Něco poskytovali vyučující, poté učebnice (většinou není třeba je kupovat, protože často existuje možnost si je pouze pronajmout na semestr - např. Amazon Rentals příp. Bookstore přímo na Edgewoodu), knihovny (můžete navštěvovat i jiné knihovny než na Edgewoodu, případně využít meziknihovní výpůjční služby), spolužáci.

Can you recommend an interesting course/subject/teacher?:
Patricia Egan, Peter Fabian, Nathan Wysock.

How well is the school library equipped?:
Velice dobrá, jen požadovaná aktuální vydání učebnic tam většinou nenajdete.

Availability of computers, internet access, level of software needed, requirements on notebook:
Vynikající. Internet i počítače jsou v každé budově a jelikož většina studentů má vlastní notebook, nikdy nebyl problém najít neobsazený počítač.

Options from printing and copying:
Opět vynikající, tiskárny na každém rohu, dokonce jsme dostali 20 USD na tisk, což pro mne na semestr bylo až až.

Does the foreign school/student organisation arrange special events for exchange students?:
yes

If yes then what?:
Center for Global Education pořádá v průběhu semestru řadu stmelovacích a zábavných akcí. A nejen Center for Global Education, na EC se toho obecně pro studenty pořád spousta děje a máte možnost se všeho účastnit.

How would you assess your integration with the local students (evaluation like in school from 1 to 5 with 1 as highest):
1

or describe in your own words:
Místní studenti byli vždy velice přátelští a nápomocní. Zajímají se o vaši kulturu a když se člověk nestraní a je otevřen novým zkušenostem, vezmou vás mezi sebe takřka okamžitě. Poznáte díky nim spoustu nového a z různých úhlů pohledu.

Practical questions on your placement
Where did you live?:
Koleje.

Cost of accommodation - monthly:
0 USD

Additional comments to the price of accommodation (as to what the price includes):
Cena za ubytování je zahrnuta v benefitech spojených s touto partnerskou univerzitou.

Describe the equipment. Tips for future students – what should they bring with them?:
Základní nábytek (postel, skříň, stůl, židle), matrace, umyvadlo. Center for Global Education studentům zapůjčí polštář, deku, prostěradlo a ručník. Vozit nějaké těžké věci se asi moc nevyplácí, nejpotřebnější nakoupíte v dollar tree apod. nebo vám místní studenti sami nabídnou pomoc a něco zapůjčí (např. lampičku na stůl).

How and how far ahead should accommodation be organised?:
Musíte mít zařízeno než tam přijedete, veškeré bližší info poskytl Edgewood, jednalo se o velice jednoduchou záležitost, pouze vyplníte požadovaný formulář.

What are the catering options?:
2 kantýny a 1 obchůdek - https://www.edgewood.edu/student-life/campus-dining. Otevřeno od 7:00 většinou do 22:00 (záleželo ale na typu kantýny (větší - Phil's - zavírá v 19:00), na dnu v týdnu a jestli byly nějaké prázdniny či svátek). Na kolejích jsou taky společné kuchyňky (většinou bez nádobí) a lednice.

What are the rough costs of groceries (compare with Czech prices):
Ceny jsou vyšší a neplatí, že by se člověk v kantýnách najedl nejlevněji. Součástí benefitu studentů MU je však ale i tzv. meal plan - tzn. 1600 USD, které člověk využívá při placení v kantýnách a obchůdku.

Transport to location of placement:
Letecky z Polska do Chicaga a odtamtud autobusem Van Galder do Madisonu.

Rough prices for transportation:
Ceny letenek dost proměnlivé, záleží, co se vám podaří vychytat. Autobus Van Galder z Chicaga do Madisonu stojí jedna cesta 30 USD.

Tips for purchasing cheap tickets and other recommendations:
Dá se samozřejmě letět i rovnou do Madisonu, ale varianta s Chicagem a následnou cestou autobusem je výrazně levnější. Zkuste různě kombinovat letenky a koukat se na lety z celé Evropy, někdy se to dost vyplatí. Taky samozřejmě nezapomínejte vymazávat soubory cookies, ať vám to nezdražuje letenku. Co se týče autobusu Van Galder z Chicaga do Madisonu, jako studenti Edgewoodu si můžete zakoupit i zlevněnou zpáteční jízdenku, kdybyste někdy potřebovali (ale bohužel ta se dá koupit jenom osobně na přepážce a musíte k tomu mít Edgewood ID kartu).

What are the local transport options (public transport, cycling, on foot, rough prices):
Přes Edgewood si můžete zakoupit kartu na MHD za 10 USD na celý semestr, což je vynikající cena (jinak jedna jízda stojí 2 USD). Co se týče kola, Madison je pro cyklisty na americké poměry velice friendly, spousta cyklostezek a i řidiči jsou na cyklisty docela zvyklí. Kolo si můžete pronajmout na semestr z místních půjčoven/obchodů za rozumné ceny (hodně se liší, většinou stav kola určuje cenu). A pěšky se taky dá dostat všude, ve většině města jsou chodníky a spoustu toho uvidíte a zažijete. Jen si z vás všichni budou dělat srandu a klepat na hlavu, když ujdete víc jak 10 km, ale jsou to fakt nádherné procházky a stojí to za to! :)

What kind of formalities have to be arranged before arrival, for example residence permit?:
Co se týče vstupu do USA, všechno byste už měli mít vyřízeno před příjezdem. Ostatní formality vám sdělí na Edgewoodu v průběhu orientace (která je povinná), případně se vším ochotně pomůžou.

What health insurance did you use? (rough price, advantages, disadvantages, is it necessary to arrange insurance at the university other than your home (Czech) insurance?):
Edgewood vyžaduje povinné zdravotní pojištění WPS, které stojí cca 750 USD na semestr. Je super drahé, ale je to povinné a aspoň díky němu můžete využívat zdravotnické služby přímo na kampuse (více viz https://health.edgewood.edu/). Mimoto jsem ještě kvůli cestování po USA měla oblíbené ISIC roční cestovní pojištění.

Did you have any experience with medical treatment abroad?:
Ano, s lékařkou na kampuse. Po příjezdu vám vezmou krev a udělají nějaké povinné testy.

Did you work during your studies?:
Ano.

What are the conditions for working for MU students?:
Je potřeba si vyřídit Social Security Number, otevřít americký bankovní účet, vyplnit všechny potřebné formuláře v HR Office na EC a nahlásit vše Centru for Global Education. V případě dotazů EC opět se vším ochotně poradí. Na J1 vízum nesmíte pracovat více než 20 hodin týdně.

Tips for free-time activities:
cestování, sporty, trávení času s místními, studentské spolky, akce a výlety pořádané EC, spousta akcí a festivalů pořádaných městem Madison,...

Financial support and expenses
Total grant from Centre for International Cooperation:
80000 CZK

Monthly grant in CZK:
20000 CZK

Number of supported months:
4

Total number of months:
4

What other sources did you make use of to finance your placement?:
Vlastní úspory, práce na kampuse.

If you received another grant, state which and how much in CZK:

 
Total fees associated with enrolment at the university:
0 USD

a/ amount of enrolment fee:
0 USD

b/ amount of tuition fees:
0 USD

c/ amount of other fees (which):
200 USD

 
What was your average monthly expenditure?:
200 USD

a/ of which for accommodation:
0 USD

b/ of which for catering:
0 USD

c/ travel and recreation:
200 USD

Any comments to the average monthly expenditure:

Recognition of foreign studies at the home faculty
How many credits did you gain during your studies (in the system of the foreign school)?:
13

How many ECTS credits were recognised at MU?:
zatím v procesu; mělo by být uznáno 26

Did you know in advance which of your courses would be recognised by your home faculty?:
Ano.

What problems did you have with recognition?:
Zatím žádným.

Overall assessment
Assessment of personal benefit (1 = excellent):
1

Assessment of academic benefit (1 = excellent):
1

Evaluate the information and support provided by the foreign school (1 = excellent):
1

Did you encounter any serious problems during your stay:
Ne.

What would you recommend to take with you:
Adaptér na US zásuvky, nějakou hotovost, mezinárodní řidičák, léky, drobnosti s tématikou ČR jako dárky, teplé ponožky, otevřenou mysl a cestovatelského ducha :)

What most surprised you at the partner university in a positive way:
Důraz na praktické využití probírané látky, individuální přístup, veliká přátelskost a ochota studentů i personálu, krásný a perfektně situovaný kampus v nádherné přírodě, ve vybrané dny volný přístup na plavecký bazén, spousta sportovních utkání, řada zajímavých sebe vzdělávacích akcí či výletů po okolí, ve vybrané dny EC shuttle bus z kampusu do centra a zpět až do 2:00 ráno, množství veverek :)

What most surprised you at the partner university in a negative way:
Podobně jako všude v USA, přehnané užívání klimatizace.

Further comments:
Edgewood College (příp. jakýkoli výjezd za studiem/prací do zahraničí) rozhodně doporučuji! Člověk jen nesmí zapomínat, z jakého důvodu(ů) přijel a jít si za tím.