ISOIS ▸ Final reports

Host country:
Host institution:
Mobility type:
Program:
Faculty:
Ac. year:
Semesters:
Study level:
Language filled in:

Northern Arizona University

USA 2019/2020 ISEP Exchange

Personal data
Mobility type:
study

Faculty at MU:
Faculty of Social Studies

Field of study:
Media and Communication Studies / Media Studies and Journalism

Level of study during period of placement:
Bachelor

Language used:
English

Summer/winter school?:
no

Period of studies:
autumn 2019
spring 2020

Period of placement (from-to):
2019-08-18 - 2020-03-26

Number of months:
8.00

Activities before my departure abroad
Where can information be found about courses taught at the foreign school?:
Na webových stránkách univerzity. Popisy jsou však hodně strohé, v délce cca jednoho odstavce, a např. povinné učebnice, způsob zakončení, specifika předmětu, jméno vyučujícího atd. se člověk dozví často až na první lekci.

Which documents were needed for acceptance at the foreign university?:
Motivační dopis, doporučující dopis od vyučujícího, zkouška z anglického jazyka (TOEFEL), výpis známek, potvrzení o studiu, cestovní pas s vízem, Learning Agreement, potvrzení o očkování MML podepsané obvodním lékařem, DS formulář

How far ahead did you have to organise your acceptance?:
Minimálně rok předem.

Did you need a visa?:
yes

Documents and materials needed for a visa:
Je potřeba vyplnit elektronickou žádost o vízum, zaplatit poplatek SEVIS a následně přijít na pražskou ambasádu v Praze s platným pasem, DS formulářem (poslal ISEP), vízovou fotografií, vytisknuté potvrzení o pozvání na ambasádu (přijde mailem) a vytištěné potvrzení o zaplacení SEVIS poplatku

Length of wait for visa:
Od sjednání schůzky jsem na schůzku čekala 2 týdny, po schůzce přišel pas asi za 4 dny.

Fee for the visa:
cca 3 900 Kč.

Studies
Did you have a Learning Agreement signed before your departure?:
yes

If not, why not?:

Before your departure did you know how your courses would be recognised by your home faculty?:
Ano

During your stay did you change your Learning Agreement?:
Ano

When and how did course registration take place? Are there any restrictions? Possibilities of making changes?:
Registrace do podzimního i jarního semestru (začínal koncem srpna) byla společná od května. Změny byly možné, oproti MU bylo na kurzech hodně volných míst, a to i několik týdnů od začátku registrace. Pokročilejší kurzy vyžadovaly prerekvizity z hostitelské univerzity. Po prvním týdnu semestru se šlo z kurzu odhlásit.

Did you take any examinations at the foreign school?:
Žádné pro přijetí (do kurzů), pouze klasické závěrečné z každého předmětu.

Does the school use the ECTS system?:
no

If not then explain how the credits there were recalculated into ECTS:
Tamní kredity se na ECTS přepočítaly vynásobením dvou (tjn. za předmět, který měl na hostitelské univerzitě 4 kredity, jsem po přepočtu získala 8 ECTS kreditů).

Describe the teaching methods (theory, practical and projects) and assessment of students:
Oproti MU vypadala výuka spíše jako na SŠ, jednotlivé předměty byly někdy i čtyřikrát do týdne (4x50 min), někdy jen jednou dvě a půl hodiny. Obecně studenti trávili na předmětech více času. Také bylo poměrně dost domácích úkolů, de facto min. jednou do týdně něco na každý předmět, psaly se průběžné quízy (opět každý týden), výuka byla někdy docela "hravá," osobně mi přišla někdy až lehce infantilní. Na druhou stranu testy ani úkoly nebyly nijak zvlášť těžké a většinou jen zabraly více času. Některé úkoly (jako např. psaní vlastního blogu ve španělštině) mi přišly kreativní a zábavné.

Quality of teaching in comparison with home school:
Myslím, že výuka na MU je kvalitnější a efektivnější. Na hostitelské univerzitě mi často připadalo, jako by si vyučující mysleli, že čím více času studenti nad školními povinnostmi stráví a čím větší "zábava" to pro studenty bude, tím více se naučí. Na tomto jsme se shodli i s jinými výměnnými studenty z Evropy. Na druhou stranu, měla jsem zapsaných pouze pár předmětů a to většinou cizí jazyky, je možné, že u jiných oborů tomu je jinak.

How did you receive study materials?:
Učebnice jsem si koupila v univerzitním knihkupectví na kampusu, zbytek učebních materiálů nám sdíleli učitelé online.

Can you recommend an interesting course/subject/teacher?:
Velice se mi líbil předmět Basic Photojournalism s fotožurnalistkou Laurou Camden. Kurz nebyl těžký, ale byl velice zajímavý, hodně praktický a hodně se na něm naučil jak úplný začátečník, tak pokročilý student.

How well is the school library equipped?:
Školní knihovna je starší budova, nicméně disponuje velice moderním vybavením jako je 3D tiskárna, místnost s green screen plochou, Apple počítače s nainstalovanými programy na střih videí, úpravu fotografií atd., nahrávací místnosti, studijní místnosti, samozřejmostí jsou tiskárny, scannery... Co se týče knih, ty jsou v několika patrech, nicméně jsem si nikdy žádnou půjčit nepotřebovala, z toho důvodu nemohu říci, jestli je po této stránce knihovna dostatečně vybavena.

Availability of computers, internet access, level of software needed, requirements on notebook:
Část viz předchozí otázka, vlastní notebook jsem na hodinách nepotřebovala, ale byl výhodou, v porovnání s MU dělají studenti online více věcí, wifi je dostupná ve všech budovách na kampusu, kvalita je ovšem horší a například na video hovory nedostačující.

Options from printing and copying:
Viz otázka týkající se knihovny, aktéž byl tisk a kopírování možný v některých budovách po celém kampusu.

Does the foreign school/student organisation arrange special events for exchange students?:
yes

If yes then what?:
Vyloženě pro zahraniční studenty je povinný orientační týden před začátkem semestru, který je plný aktivit. Začátkem semestru je taktéž organizován například pochod vlajek či výlet do Grand Canyonu.

How would you assess your integration with the local students (evaluation like in school from 1 to 5 with 1 as highest):
3

or describe in your own words:
Výhodou bylo bydlet v části určené mezinárodním studentům, kde člověk potkal opravdu lidi z celého světa. Nevýhodou někdy byl fakt, že se studenti spojovali do skupinek podle rodného jazyka.

Practical questions on your placement
Where did you live?:
Na univerzitním kampusu v části Campus Heights (určeno pro mezinárodní studenty).

Cost of accommodation - monthly:
0 ???

Additional comments to the price of accommodation (as to what the price includes):
Ubytování bylo hrazeno ISEPem.

Describe the equipment. Tips for future students – what should they bring with them?:
Apartmány byly pro 2-3 studenty, obsahovaly kuchyňský kout se sporákem, mikrovlnkou, troubou, myčkou, lednicí a mrazákem, dále obývák s gaučem a jídelním stolkem, v pokoji pak byly dvě palandy (daly se dát do polohy klasické postele) a pod nimi stoly, židle a šuplíky, na další oblečení pak byla skříň, v koupelně byla vana se sprchou, toaleta a umyvadlo.
Bylo potřeba zařídit si peřiny, polštáře, vybavení do kuchyně a na úklid, vše se dá získat od studentů, kteří odjíždějí, nebo zdarma půjčit na "recepci" u místa ubytování.

How and how far ahead should accommodation be organised?:
cca 3 měsíce předem

What are the catering options?:
V apartmánu se dalo pohodlně vařit, supermarket byl 200 metrů, dále se na kampusu nachází několik restaurací (fastfoody, asijské, sushi, mexické, menza), v nich bylo ale jídlo poměrně drahé. Univerzita nabízí i možnost tzv. Meal Plan, kde si student navolí počet jídel, která si předplatí a následně si může objednat, co chce. Po prvním semestru jsem ho však zrušila, protože se finančně nevyplatil. Taktéž je možnost objednat si jídlo z kampusu přes mobilní aplikaci, které vám následně přiveze robot až k apartmánu.

What are the rough costs of groceries (compare with Czech prices):
Nezdravé jídlo jako Cola nebo sušenky je přibližně stejně drahé, vše ostatní je dražší, než v ČR, a to hlavně ovoce a zelenina. Jídlo na kampusu taktéž, hlavní chod vyjde na cca 8-9 dolarů.

Transport to location of placement:
Z Prahy jsem letěla přes Londýn do Phoenixu a z něj pomocí Groom Transportation (dopravní služba - větší auto pro 10 lidí s řidičem, vyzvedne vás na letišti) do Flagstaffu. Možno jet z Phoenixu i autobusem.

Rough prices for transportation:
Zpáteční letenka cca 20 tisíc, Groom Transportation 50 dolarů, bus 20 dolarů.

Tips for purchasing cheap tickets and other recommendations:
Objednávat letenky co nejdříve. Studentské slevy u vnitrostátní dopravy jsem nezaznamenala. Doprava po městech je nejlepší a nejlevnější pomocí služby Uber.

What are the local transport options (public transport, cycling, on foot, rough prices):
Ve Flagstaffu je možnost půjčit si na kampusu zdarma kolo, po kampusu taktéž jezdí i autobus pro studenty (taktéž zdarma). Po městě pak Uber a městské autobusy.

What kind of formalities have to be arranged before arrival, for example residence permit?:
Je potřeba zavést scany všech dokumentů do online databáze univerzity a odevzdat potvrzení o vakcinaci MML. Taktéž nechat podepsat Learning Agreement a zajistit si travel signature, pokud chce student během studia (např. přes Vánoce) opustit území USA a pak se do něj vrátit.

What health insurance did you use? (rough price, advantages, disadvantages, is it necessary to arrange insurance at the university other than your home (Czech) insurance?):
Měla jsem svoje české cestovní pojištění plus je povinné pojištění přes ISEP (cca 30-40 tis. Kč za 2 semestry)

Did you have any experience with medical treatment abroad?:
Ne

Did you work during your studies?:
Ne

What are the conditions for working for MU students?:
Student musí mít povolení (v mém případě od ISEPu) a smí pracovat (až na výjimky) pouze na kampusu (např. v knihkupectví).

Tips for free-time activities:
Na univerzitě je posilovna, bazén, horolezecká stěna, nespočet akcí a přednášek, promítání filmů, tématické večery, sportovní utkání, studentské spolky atd. vše zadarmo

Financial support and expenses
Total grant from Centre for International Cooperation:
112500 CZK

Monthly grant in CZK:
15000 CZK

Number of supported months:
7,5

Total number of months:
7,5

What other sources did you make use of to finance your placement?:
Stipendia od MU a hostitelské univerzity, finance od rodiny

If you received another grant, state which and how much in CZK:
1600 USD (cca 37 600 Kč) od hostitelské univerzity za každý semestr.

 
Total fees associated with enrolment at the university:
0 USD

a/ amount of enrolment fee:
0 USD

b/ amount of tuition fees:
0 USD

c/ amount of other fees (which):
250 USD

 
What was your average monthly expenditure?:
400 USD

a/ of which for accommodation:
0 USD

b/ of which for catering:
250 USD

c/ travel and recreation:
100 USD

Any comments to the average monthly expenditure:
Veškeré poplatky spojené se školou (kromě několika poplatků za předměty a nákup učebnic (cca 250 USD) byly hrazeny ISEPem.
Taktéž jsem platila dílčí poplatky jako založení přihlášky na MUNI, poplatek za přihlášku na webu ISEP atd.

Recognition of foreign studies at the home faculty
How many credits did you gain during your studies (in the system of the foreign school)?:
27

How many ECTS credits were recognised at MU?:
54

Did you know in advance which of your courses would be recognised by your home faculty?:
Ano

What problems did you have with recognition?:
Myslím, že žádnému.

Overall assessment
Assessment of personal benefit (1 = excellent):
2

Assessment of academic benefit (1 = excellent):
3

Evaluate the information and support provided by the foreign school (1 = excellent):
2

Did you encounter any serious problems during your stay:
Napadá mě pouze situace ohledně koronaviru a s tím související návrat do ČR.

What would you recommend to take with you:
Adaptér do zásuvky, oblečení do všeho druhu počasí, outdoorové oblečení (Flagstaff je hodně outdoorové město, které leží u národního parku a 2 hodiny od Grand Canyonu, takže venkovních a sportovních aktivit je tam více než dost a škola jich taky spoustu organizuje), druhý telefon nebo telefon na dvě SIM karty (mít americké telefonní číslo je při delším pobytu téměř nutnost a neomezená mobilní data se hodí hlavně při cestování).

What most surprised you at the partner university in a positive way:
Osobní přístup pedagogů, kteří se snažili vybudovat si individuální vztah s každým studentem a vždy byli velmi nápomocní (to jsou z mé zkušenosti i vyučující na Mu) a pak také množství aktivit, které jsou na univerzitě zdarma (dvoupatrová posilovna, bazén, hřiště, promítání filmů...)

What most surprised you at the partner university in a negative way:
Z počátku přístup univerzity a vyučujících ke studentům, v Čech jsem zvyklá, že se se studenty jedná jako s dospělými a spíše jako s kolegy z práce, přístup americké univerzity byl spíše jako ke středoškolákům (to se někdy odráželo i na způsobu výuky). Nevím, jestli je to vyloženě špatně, spíše je to jiné a člověk si musí zvyknout. A pak také skutečnost, že trávíte poměrně hodně času děláním domácích úloh, které jsou ne vždy efektivní a spíše jen zabijí čas.

Further comments: