ISOIS ▸ Final reports

Host country:
Host institution:
Mobility type:
Program:
Faculty:
Ac. year:
Semesters:
Study level:
Language filled in:

Edgewood College

USA 2018/2019 Partner universities

Personal data
Mobility type:
study

Faculty at MU:
Faculty of Social Studies

Field of study:
Psychologie

Level of study during period of placement:
Bachelor

Language used:
English

Summer/winter school?:
no

Period of studies:
spring 2019

Period of placement (from-to):
2019-01-15 - 2019-05-17

Number of months:
4.00

Activities before my departure abroad
Where can information be found about courses taught at the foreign school?:
Na stránkách univerzity, např. proklikáním se na https://catalog.edgewood.edu/index.php . Katalog je poměrně nepřehledný a vybrané kurzy jsou upraveny do finální podoby až PO příjezdu na univerzitu, kdy je mnoho z nich už kapacitně naplněných domácími studenty. Výběr kurzů před příjezdem na univerzitu je tedy spíš orientační a nezávazný.

Which documents were needed for acceptance at the foreign university?:
Motivační dopis, studijní průměr.

How far ahead did you have to organise your acceptance?:
Nevím přesně, reagovala jsem na "last minute" nabídku zprostředkovanou fakultou, která se objevila 5měsíců před zahájením pobytu. Tuším, že Edgewood College měla nějaké interní deadliny cca 3 měsíce před zahájením pobytu.

Did you need a visa?:
yes

Documents and materials needed for a visa:
Potřebným dokladem je platný cestovní pas, povrzení o studiu může sloužit jako podpůrný dokument. Veškeré informace lze nalézt na https://www.ustraveldocs.com a https://cz.usembassy.gov/cs/.
Zahájení procesu pro udělení víza probíhá vyplněním online formuláře, po zpracování žádosti a zaplacení poplatku je třeba sjednat si datum vízového pohovoru, který probíhá osobně v Praze na americkém velvyslanectví. Pas s vízem je následně zaslán do několika pracovních dní poštou.

Length of wait for visa:
Do 2-3týdnů.

Fee for the visa:
Cca 7000Kč

Studies
Did you have a Learning Agreement signed before your departure?:
yes

If not, why not?:

Before your departure did you know how your courses would be recognised by your home faculty?:
Ano, informovala jsem se s fakultním koordinátorem a na stránkách CZS jsou detailní návody.

During your stay did you change your Learning Agreement?:
Ano, bylo třeba změnit výběr kurzů - některé z mnou (před)vybraných mi univerzita neumožnila si zapsat.

When and how did course registration take place? Are there any restrictions? Possibilities of making changes?:
Registrace kurzů probíhá po příjezdu na univerzitu, s výběrem pomáhá přidělený pracovník, výběr kurzů lze dále libovolně měnit v univerzitním systému cca prvních 14dní výuky.

Did you take any examinations at the foreign school?:
Ano.

Does the school use the ECTS system?:
no

If not then explain how the credits there were recalculated into ECTS:
Kredity byly přepočítány 1ECTS=1,66 tamních kreditů (Edgewood College, USA).

Describe the teaching methods (theory, practical and projects) and assessment of students:
Způsob výuky se liší předmět od předmětu, některé probíhají stylem prezentace+přednáška vyučujícího, jiné jsou velmi interaktivní (diskuze, skupinové úkoly). Ve většině předmětů jsem měla domácí úkoly (odevzdávány elektornicky nebo tištěné), probíhaly průběžné testy a minimálně jeden skupinový úkol/semestr (prezentace na vybrané téma).

Quality of teaching in comparison with home school:
Domácí škola předpokládá samostudium v dané oblasti (více odkazů na odborné texty), zahraniční univerzita se snaží maximum výuky pokrýt během času stráveného ve třídě, domácí úkoly jsou spíše doplňkem. Kvalitu výuky považuji ve srovnání s domácí školou za nižší.

How did you receive study materials?:
Studijní materiál je dostupný v informačním systému.

Can you recommend an interesting course/subject/teacher?:
Doporučuji kurzy s Dr. Gorga (Criminology Justice Department), kurz kriminologie byl velmi interaktivní a komorní (10 studentů), což umožnilo podniknout několik zajímavých výletů mimo univerzitu (Police Training Center, County Jail). Výuka kurzu CJ232 Criminology byla na vysoké úrovni, poměrně náročné požadavky, ale zajímavý obsah.

How well is the school library equipped?:
Špatná, zahrnuje spíše beletrii, od studentů se očekává, že si odborné knihy nakoupí na vlastní náklady, nicméně je možné si většinu titulů přes školní knihovnu objednat knihy z různých jiných amerických knihoven. Knihy jsou následně poslány do školní knihovny (během cca 1týdne) a je možné si je vypůjčil jako standardní vypůjčku.

Availability of computers, internet access, level of software needed, requirements on notebook:
Velmi dobrá. Stolní počítač s internetem+tiskárna jsou v každé budově. Notebook není nezbytně nutný.

Options from printing and copying:
Tisk je možný v každé budově, z kteréhokoli počítače. Studenti mají navíc v rámci stipendia předplacený kredit cca 20USD na tisk (1xA4=0,05USD), takže stačí bohatě na celý semestr. Kopírování a skenování je možné v knihovně (skenování bezplatně)

Does the foreign school/student organisation arrange special events for exchange students?:
yes

If yes then what?:
Center for Global Education organizuje společné akce různého typu cca 3krát za semestr.

How would you assess your integration with the local students (evaluation like in school from 1 to 5 with 1 as highest):
3

or describe in your own words:
Vzhledem ke svojí povaze jsem se blíže spřátelila spíše s méně studenty, ale obecně všichni jsou všichni studenti, vyučující a obecně Američané vstřícní a extrémně přátelští.

Practical questions on your placement
Where did you live?:
Kolejní budova (Marshall Hall)

Cost of accommodation - monthly:
1200 USD

Additional comments to the price of accommodation (as to what the price includes):
Ubytování bylo uhrazen MU, nebylo třeba nic platit. Cena ubytování zahrnuje postel (deka, polštář, povlečení)+psací stůl+šatní prostor v jednoduše zařízených pokojích. V ceně ubytování bylo 2000USD/semestr na studentské kartě, které lze využít ve třech univerzitních menzách (stačí bohatě na jídlo 3-4krát denně). Ubytování zahrnuje pračku a sušičku (bezplatně), kuchyň (lednice, mikrovlnka, sporák). V budově je počítač+tiskárna.

Describe the equipment. Tips for future students – what should they bring with them?:
Kuchyně nejsou vybavené, ale je obvyklé sdílet nádobí s ostatními studenty (není třeba si vše kupovat, chce-li si člověk sám vařit). Je třeba koupit si vlastní prací prášek.

How and how far ahead should accommodation be organised?:
Dle aktuálních interních deadlinů poskytnutých univerzitou. Je možné si s několikaměsíčním předstihem podat žádost o ubytování (single/double room, výběr budovy), konkrétní ubytování je univerzitou potvrzeno cca 3týdny před zahájením pobytu.

What are the catering options?:
V areálu univezity jsou 2 menzy s odlišnou otvírací dobou a sortimentem + 1 obchod s pozdní otvírací dobou. Nabídka je chutná a pestrá. Ve všech třech lze platit studentskou kartu s přednabitým kreditem.

What are the rough costs of groceries (compare with Czech prices):
Ceny jídel na univerzitě jsou výrazně dražší, nicméně přednabitý kredit na studentské kartě stačí bohatě na celý semestr. Při nákupu potravin mimo unvierzitu je třeba počítat s vyššími výdaji (cca 2-3krát dražší oproti ČR za základní potraviny), doporučuji nákupní řetězce s potravinami Trader Joe´s anebo Target (blízko univerzity).

Transport to location of placement:
Edgewood College zajistí vyzvednutí v místě příletu/příjezdu, je-li v Madisonu ve smluvené datum a čas.

Rough prices for transportation:
Jednorázový autobusový lístek 2USD, cena autobusu z letiště v Chicagu je 30USD.

Tips for purchasing cheap tickets and other recommendations:
Cena letenek bývá z ČR výrazně levnější do Chicaga než do Madisonu. Z Chicaga lze následně využít spolehlivé autobusové spojení (30USD one-way).

What are the local transport options (public transport, cycling, on foot, rough prices):
Univerzita nabízí k zakoupení bus pass, který je platný po celý semestr (10USD). Vzhledem k ceně jednorázové jízdenky (2USD) se pass vyplatí už během několika jízd, doporučuji. Autobusová síť v Madisonu je spletitá a obyvkle je třeba hodněkrát přestupovat. Co se týká dálkových tras z města, autobusová společnost Coach USA nabízí slevy pro studenty na vybraných trasách, je třeba se informovat na stránkách společnosti. Pěší vzdálenost Edgewood College z centra je cca 45minut, obvykle je lepší využít autobus nebo kolo. K vypůjčení kola doporučuji využít "Madison’s Red Bike Project" - charitativní projekt umožňující půjčit si zdarma kolo až na několik měsíců, služba funguje duben-listopad.

What kind of formalities have to be arranged before arrival, for example residence permit?:
Po příjezdu je třeba doložit lékařskou dokumentaci (vyžadované očkování), pokud není vše přesně tak, jak to univerzita chce, vyžaduje udělat alergologické testy, případně přeočkování. Doporučuji si vše zkontrolovat a potřebnou dokumentaci si zajistit předem (kopie/originál očkovacího průkazu, prohlášení lékaře v angličtině o tom, jaký test a kdy byl proveden apod.) Nezbytnou podmínkou je zaplatit místní zdravotní pojištění-zprotředkuje univerzita, i kdyby bylo duplikovalo cestovní pojištění z ČR.

What health insurance did you use? (rough price, advantages, disadvantages, is it necessary to arrange insurance at the university other than your home (Czech) insurance?):
Univerzita zprostředkovává místní pojištění v ceně cca 20000Kč na dobu pobytu. Jedná se o nezbytnost, není možné toto pojištění odmítnout. Pro cestování mimo město doporučuji sjednat si vždy jednorázové krátkodobé domácí cestovní pojištění.

Did you have any experience with medical treatment abroad?:
Ne.

Did you work during your studies?:
Ne.

What are the conditions for working for MU students?:
Lze pracovat pouze v rámci kampusu max 20h/týden (v době školního volna až 40h/týden). Informace o možnostech brigády poskytuje unverzita během orientačního týdne. Brigáda mimo univezitní kampus představuje porušení vízových pravidel. Minimální mzda je okolo 7,5USD/hod.

Tips for free-time activities:
Madison je hezké město (hlavně v létě, v zimě jsou teploty až -40°C a není mnoho volnočasového využití), univerzita UW v centru města pořádá mnoho levných/bezplatných akcí pro studenty a také město pořádá mnoho kulturních aktivit. V blízkém okolí je krásné arboretum, za zmínku stojí procházky kolem jezer (jsou ve městě celkem 3). Doporučuji udělat si víkendový výlet do Chicaga.

Financial support and expenses
Total grant from Centre for International Cooperation:
80000 CZK

Monthly grant in CZK:
20000 CZK

Number of supported months:
4

Total number of months:
4

What other sources did you make use of to finance your placement?:
Osobní zdroje

If you received another grant, state which and how much in CZK:

 
Total fees associated with enrolment at the university:
170 USD

a/ amount of enrolment fee:
0 USD

b/ amount of tuition fees:
0 USD

c/ amount of other fees (which):
170 USD

 
What was your average monthly expenditure?:
500 USD

a/ of which for accommodation:
0 USD

b/ of which for catering:
50 USD

c/ travel and recreation:
450 USD

Any comments to the average monthly expenditure:
Během pobytu jsem podnikla 2 velké výlety (západní pobřezí, Florida), které byly velmi nákladné. Pokud člověk necestuje, lze výdaje udržet na minimu.

Recognition of foreign studies at the home faculty
How many credits did you gain during your studies (in the system of the foreign school)?:
17

How many ECTS credits were recognised at MU?:
31

Did you know in advance which of your courses would be recognised by your home faculty?:
Ano, komunikovala jsem s koordinátorem z domácí fakulty.

What problems did you have with recognition?:
Žádné, vše proběhlo bez problému.

Overall assessment
Assessment of personal benefit (1 = excellent):
5

Assessment of academic benefit (1 = excellent):
4

Evaluate the information and support provided by the foreign school (1 = excellent):
5

Did you encounter any serious problems during your stay:
Ne.

What would you recommend to take with you:
Uvítací dárky (něco typicky českého) pro spolubydlící/pracovníky z CGE. Vše ostatní nezbytné lze koupit.

What most surprised you at the partner university in a positive way:
Přístup všech studentů a personálu je opravdu velmi přátelský. Všichni ochotně se vším pomohou a jsou velmi vstřícní, nic není problém a jako zahraniční student jsem se cítila ve zdejším prostředí vítaná.

What most surprised you at the partner university in a negative way:
Určitá byrokracie-na sebekratší setkání/ošetření/vyjasnění dotazu je třeba domluvit si předem schůzku emailem.

Further comments:
Rozhodně pobyt na EC doporučuji. Kampus je sice maličký, ale moc hezký a dobře vybavený, velmi domácký, vyučující a studenti se znají navzájem, panuje přátelská atmosféra a podpůrné a motivační studijní prostředí.